Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Médiá o nás

Zelené budovy nie sú ďalším bremenom pre investora, ale logickým pokračovaním vývoja

18.09.2012 | Stavebné noviny

Zelené budovy nie sú ďalším bremenom pre investora, ale logickým pokračovaním vývoja

Ivo
Nittmann

Prvými akciami sa včera začal Týždeň zelených budov. Na Slovensku sa séria podujatí venovaných udržateľnej výstavbe koná po druhýkrát, v zahraničí sa Svetový týždeň zelených budov uskutočňuje už štvrtý raz. Podobne ako vlani je aj v tomto roku cieľom podujatí a programu predovšetkým šírenie informácií o zelených budovách. „Akcie sú zamerané na to, aby sme pozornosť odborníkov aj verejnosti upriamili na dianie v tomto segmente, pretože na Slovensku sa o trvalo udržateľnej výstavbe ešte nevie toľko, ako by bolo žiaduce,“ hovorí Tomáš Guniš, výkonný riaditeľ Slovenskej rady pre zelené budovy (Slovak Green Building Council, SKGBC). Rada vznikla na Slovensku v januári 2011 so zámerom spájať spoločnosti, ktoré považujú energetickú úspornosť, udržateľnosť a zodpovednosť za súčasť svojej firemnej filozofie a dlhodobej stratégie rozvoja. Minulý rok v máji, keď bolo prvé valné zhromaždenie SKGBC, mala rada 21 členov, dnes ju tvorí 47 členských spoločností. „Zelené budovy nemajú byť nejakým ďalším bremenom pre investora či stavebníka, ale naopak, sú logickým vyústením a pokračovaním vývoja vo výstavbe. Sú ohľaduplné k ľuďom, ktorí v nich žijú a pracujú, keďže je v nich zdravý vzduch bez škodlivých látok, správne osvetlenie, tepelný komfort i dostatok priestoru, a podporujú tak pohodu, tvorivosť a produktivitu. Pokiaľ ide prevádzkové náklady, fluktuáciu pracovníkov a ďalšie faktory je zelená budova navyše lacnejšia ako štandardná
stavba,“ dodáva T. Guniš. Posun v problematike a vo vnímaní udržateľnej výstavby v SR za posledné dva roky určite nastal, tvrdí Marek Kremeň, člen predstavenstva SKGBC.

„Na Slovensku sa stavajú prvé zelené budovy, vznikajú tu nové a nové firmy, ktoré sa venujú nielen certifikáciám,
ale aj integrovanému dizajnu v budovách. Bohaté možnosti na vzdelávanie ponúka v rámci svojich edukačných aktivít aj SKGBC, ktorá napríklad spustila kurzy Green Building Professional. Snažíme sa na nich vzdelávať odborníkov, keďže si uvedomujeme, že trebárs pre projektanta, ktorý 20 rokov pracoval v jednom štýle, nie je jednoduché sa hneď preorientovať na zelenú a udržateľnú výstavbu,“ poznamenáva M. Kremeň.

Akreditovaní profesionáli sú už aj na Slovensku

Aj z nášho pohľadu je posun na Slovensku za uplynulý rok výrazný, potvrdzuje Radovan Mihálek, lízingový riaditeľ projektu Bratislava Business Center (BBC) 1 Plus. Investorom BBC 1 Plus je CA Immo, celoeurópsky
pôsobiaca investorsko-developerská firma so sídlom vo Viedni. „Všetky projekty, ktoré spoločnosť za posledné roky realizovala vo vlastnej réžii, sú certifikované. BBC 1 Plus je prvá zelená administratívna budova na Slovensku a je momentálne tesne pred dokončením,“ hovorí R. Mihálek. V SR podľa neho už sú akreditovaní profesionáli, teda osoby schopné certifikovať zelené budovy v rámci systémov LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) či DGNB (Das Gütesiegel Nachhaltiges Bauen). Donedávna takéto osoby na Slovensku vôbec neboli, investori museli hľadať špecialistov v zahraničí. „Výrazný pohyb nastal aj medzi developermi. Všetci významnejší hráči, napríklad naša firma, HB Reavis, J&T alebo Penta, koncipujú svoje projekty v duchu zelených štandardov s istým stupňom certifikácie. Dosvedčuje to aj krok developera komplexu Centrál v Bratislave, ktorý sa dodatočne rozhodol certifikovať svoju budovu cez systém LEED,“ vysvetľuje R. Mihálek.

Výrazný posun medzi klientmi

Azda najvýraznejší posun badať medzi klientmi, pokračuje R. Mihálek. Podľa neho už vedia, čo zelená budova je a čo má poskytovať. Pýtajú sa na podrobnosti, majú lepší prehľad o používaných technológiách, zaujímajú sa aj o technické detaily. „Pred pár rokmi sa nájomca pýtal na orientáciu budovy vzhľadom na svetové strany a či bude mať jeho firma dostatok svetla v kanceláriách a neveľmi sa zaujímal o energetickú náročnosť Teraz sa klienti zaujímajú, či má budova vonkajšie tienenie a aké sklo je tam použité. Vedia, aké technológie majú byť vo vnútorných priestoroch, ako aj to, že fan- -coily, aké sa bežne používajú v budovách, už nie sú najvyšším stupňom vybavenia a že sú už novšie zariadenia, z pohľadu zdravia výrazne priaznivejšie,“ uvádza. Dodáva však, že hoci klienti problematiku zelených budov a udržateľnej výstavby vnímajú pozitívne, ich prioritou je na Slovensku stále cena.

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB