Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Médiá o nás

Stropné chladenie v budove BBC 1 Plus je nehlučné a neškodí alergikom

12.02.2013 | http://www.abc-byvanie.sk/stavebnictvo/budovy/stropne_chladenie_v_budove_bbc_1_plus_je_nehlucne_a_neskodi_alergikom/

Prvá ekologická kancelárska budova v Bratislave BBC 1 Plus je vybavená účinným systémom stropného chladenia. Jeho princípom je ochladenie stropu približne na 18° C, a to cirkuláciou schladenej vody.

Ide o spôsob, ktorý šetrí náklady na energiu a prírodné zdroje, zároveň je nehlučný a keďže nevíri prach, je vhodný aj pre alergikov. Zaujímavosťou je, že rovnaký systém sa využil aj v olympijskej a paralympijskej dedine v kanadskom Vancouveri v rámci tzv. Millenium Water Project, ktorý získal prestížny LEED Gold certifikát.

Okrem spomenutých výhod sa stropné chladenie inštalované v BBC 1 Plus vyznačuje vyššou tepelnou zotrvačnosťou, rovnomerným rozložením teplôt a nenarúša ani vzhľad interiéru. "Systém stropného chladenia sme okrem iných budov použili aj v našej centrále vo Viedni, kde sú s ním kolegovia naozaj spokojní. Vzhľadom na príjemnú a zdravú klímu, ktorú v priestoroch vytvára, a to v kombinácii s energetickou efektívnosťou, sme sa rozhodli použiť rovnaký systém chladenia aj v bratislavskej budove," zdôvodňuje použitie
systému lízingový riaditeľ BBC 1 Plus Radovan Mihálek.

Schladená voda cirkuluje v strope

Efektívny systém stropného chladenia v prvej zelenej kancelárskej budove v Bratislave hodnotí pozitívne aj riaditeľ Slovenskej rady pre zelené budovy Tomáš Guniš. "Sofistikovaný systém vykurovania a chladenia dosahuje výraznú úsporu energií voči iným podobným stavbám. Budova navyše nepoužíva chladivá, ktoré ohrozujú ozónovú vrstvu. Investícia do takéhoto systému alternatívneho chladenia budovy so zohľadnením udržateľnosti, návratnosti a komfortu je dôkazom, že investorovi záleží na čo najmenšom negatívnom účinku na životné prostredie," uvádza T. Guniš.

V letných mesiacoch, keď vystúpi teplota v interiéri nad požadovanú hodnotu, sa strop v priestoroch BBC 1 Plus ochladí pomocou schladenej vody. Tá cirkuluje v strope. Budova je vybavená systémom s dvoma chladiacimi jednotkami, ktoré sú umiestnené v technickej miestnosti na prvom poschodí garáží. Výkonnosť bola určená na základe výpočtov pre potreby BBC 1 Plus, pri súčasnom zohľadnení chladiacej kapacity podobných budov.

Kancelárie majú senzory na detekciu rosného bodu

Kapilárne rúrky, cez ktoré prúdi voda, sú upevnené na kazetách tvoriacich podhľad kancelárskych priestorov. Studená voda preteká týmito rúrkami s vonkajším priemerom 3,4 milimetra, čím zabezpečuje rovnomerné chladenie a vyrovnáva teplotné rozdiely bez prievanu, hluku a s nízkou energetickou záťažou.

Stropná povrchová teplota je v objekte okolo 19° C pri 2 až 3 K v rozpätí medzi vstupom (15° C až 17° C) a výstupom (17° C až 19° C), v závislosti od vstupnej teploty.

Každá regulačná zóna, t.j. každá kancelária, je vybavená senzormi na detekciu dosiahnutia rosného bodu. Predchádza sa tak tomu, aby sa rosný bod dosiahol, a zabraňuje vzniku kondenzátu, ktorý sa inak bežne vytvára pri použití chladiacich systémov. Ak senzor zaregistruje kondenzovanie kvapaliny, buď sa zastaví prúdenie vzduchu do matrice, alebo sa postupne zvyšuje vstupná teplota. Takáto situácia sa však stáva zriedkakedy, keďže chladiace systémy v zelenej budove BBC 1 Plus sú podporené aj vetracím zariadením.

Budovu BBC 1 Plus skolaudovali na jeseň 2012

Budovu BBC 1 Plus skolaudovali vlani na jeseň. Jej výstavba sa začala koncom roku 2010, celkové náklady dosiahli 30 miliónov eur. V objekte, ktorý realizovala rakúska developerská spoločnosť CA Immo, je 15,9-tisíca metrov štvorcových úžitkovej plochy. Projekt získal predcertifikát LEED Silver a v súčasnosti čaká na udelenie potvrdzujúceho certifikátu. Ten má dokázať, že budova spĺňa všetky potrebné kritériá porovnateľné s inými ekologickými stavbami vo svete.

CA Immo je na trhu od roku 1987. Zaoberá sa developmentom a investíciami v segmente komerčných nehnuteľností (dlhodobo predovšetkým v oblasti udržateľných kancelárskych priestorov) v Rakúsku, Nemecku a v strednej a vo východnej Európe. Celkové investície firmy do nehnuteľností sú približne 5 miliárd eur, ak sa berie do úvahy majetok, ktorý CA Immo získala akvizíciou Europolis AG na začiatku roku 2011. CA Immo je kótovaná na Viedenskej burze (Vienna Stock Exchange).

"Všetky projekty, ktoré naša spoločnosť za posledné roky realizovala vo vlastnej réžii, sú certifikované. BBC 1 Plus je prvá zelená administratívna budova na Slovensku," dodáva R. Mihálek.

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB