Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Médiá o nás

Prečo budovy láka zelená

27.06.2012 | Profit

Má budova vplyv na to, či je človek šťastný a koľko práce urobí? Nejde pritom len o porovnanie rozpadávajúcej sa budovy bez klimatizácie s modernými kancelárskymi priestormi. Aj navonok rovnako "pekné" budovy sa odlišujú v tom, ako vplývajú na ľudí, od čoho závisí, ako sa firme darí.

autorka - Ľuboslava Straková

Medzinárodné firmy pochopili už dávnejšie, že produktívny a zdravý zamestnanec je základom pre zdravé podnikanie. Vývoj na Slovensku je, žiaľ, pozadu. Trendom u nás je znižovanie nákladov za každú cenu, nevynímajúc náklady na kvalitu prostredia, a to na úkor zdravia či pohodlia zamestnancov. To sa spätne odrazí na ich výkonnosti a lojálnosti. Dobrou správou je, že čoskoro vzniknú prvé takzvané zelené budovy. Ide o stavby, ktoré síce navonok nie sú obrastené zeleňou, ako by sa mohlo podľa názvu zdať, ale stavby certifikované podľa medzinárodných systémov udržateľnej výstavby ako LEED, BREEAM či DGNB.

VPLYV ZAHRANIČIA NA DOPYT. Ideál-

ne vyzerá človek spokojný vo svojej práci takto: V priestoroch kancelárie sa cíti tak dobre, že nevníma únavu ani po niekoľkých hodinách práce, nie je často chorý, neprekáža mu prípadná práca nadčas, do práce sa teší... Aj tento aspekt sledujú takzvané zelené budovy. "Na trhu už sú firmy, ktoré si pod vplyvom zahraničia uvedomujú výhody zelených budov a chcú sa stať nájomníkmi práve v takýchto priestoroch," hovorí Rastislav Badalík, člen predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC) a konateľ developerskej spoločnosti Bischoff & Compagnons, ktorá onedlho spúšťa výstavbu EcoPoint Office center v Košiciach. Podľa neho je ponuka takýchto projektov na Slovensku stále malá, a preto ani majitelia firiem si nedávajú požiadavky na environmenálne a sociálne aspekty budov. "Zo zahraničia vieme, že po realizácii úspešných projektov sa dopyt po takýchto budovách okamžite zvýši. Keď si ľudia budú vedieť porovnať, v akých podmienkach pracujú oni a v akých ich známi v zelených budovách, o ďalšom vývoji bude rozhodnuté," naznačuje smerovanie do budúcnosti R. Badalík.

STAVBY, KTORÉ POMÁHAJÚ. Pekný priestor nemusí byť vždy aj zdravý priestor. Toto pravidlo veľa nájomcov podceňuje a neskôr musia okrem podnikateľských problémov riešiť aj tie s chorými alebo nervóznymi zamestnancami. Okrem ekologického faktoru bol aj ten ľudský jedným z dôvodov, prečo sa pri výstavbách nových kancelárskych budov začalo v zahraničí už dávnejšie prihliadať na "zelené" myslenie. Certifikovaná zelená budova ponúka totiž viacero výhod. "Cieľom zelených budov je poskytnúť nájomcom lepší priestor pri nižších nákladoch na prevádzku, s rešpektovaním životného prostredia. To môžeme dosiahnuť jednak správnym návrhom objektu vo fáze projektovania, jednak použitím kvalitných komponentov stavby, ale predovšetkým správnou prevádzkou zelenej budovy," vysvetľuje Stanislav Šulko z medzinárodnej správcovskej spoločnosti Átrium, ktorá na Slovensku funguje pod dcérskou firmou A-Management a bude spravovať BBC 1 Plus. Nájomcovia budú podľa S. Sulka spokojnejší predovšetkým s kvalitou ovzdušia a osvetlenia.

VÝHODY PRE FIRMY. Keď nadnárodná spoločnosť Xerox hľadala vo Viedni nové firemné priestory, natrafili doslova náhodou na budovu Biz Zwei v zelenom viedenskom komplexe Viertelzwei. Dnes si vtedajšiu náhodu pochvaľujú. "Najprv nebol pre nás certifikát udržateľnosti dôležitý, ale neskôr sme si uvedomili jeho význam. Ľudia sa v tejto budove cítia pohodlnejšie, sú poobede menej unavení. A práve ľudská hodnota je hlavnou prioritou v našej spoločnosti," povedal spolupracovníčke Profitu počas návštevy tejto budovy Matthias Wagner, jeden z topmanažérov Xeroxu v Rakúsku. Pochvaľoval si aj maličkosti, ako možnosť otvoriť si okno bez vplyvu na zmenu klimatizácie, dobrú dostupnosť budovy či sociálnu vybavenosť. Za hlavnú pridanú hodnotu tejto budovy, ktorá získala vysokú úroveň prísneho nemeckého certifikátu DGNB, však považuje flexibilitu priestorov, čo bol v predchádzajúcich sídlach Xeroxu v Rakúsku veľký problém. Do zelenej budovy smeruje aj spoločnosť Orange, ktorá sa bude v Bratislave čoskoro sťahovať do dokončovanej budovy v polyfunkčnom komplexe Centrál. Tá sa uchádza o strieborný certifikát LEED. "To, že budeme sídliť v budove, ktorá sa môže pýšiť celosvetovo uznávaným certifikátom, vnímame veľmi kladne. Nová budova so sebou prinesie moderné, kvalitnejšie a energeticky menej náročné priestory a spolu s tým aj svieži dizajn. V praxi to bude znamenať predovšetkým zvýšenie kvality pracovného prostredia vzhľadom na kľúčové oblasti, ktoré berie do úvahy aj certifikácia LEED, a zníženie spotreby energií, ktoré ide ruka v ruke so znižovaním negatívnych vplyvov na životné prostredie," hodnotí hovorca Orangeu Peter Tóth. Príkladom spokojnej firmy v budove so zelenými atribútmi je aj Schneider Electric Slovakia, ktorá sa presťahovala do budovy CBC V na Karadžičovej ulici v Bratislave. "Nové priestory spĺňajú naše požiadavky na technologické vybavenie pracovného prostredia a chod budovy. Spokojnosť zamestnancov bude stále narastajúcou konštantou," povedal generálny riaditeľ spoločnosti Jaroslav Zlábek.

CHÝBA PONUKA. Aj medzinárodná IT spoločnosť Lenovo by sa chcela stať nájomníkom zelenej budovy. "Zaviazali sme sa znižovať negatívne dosahy na životné prostredie a prevádzkovať tak zdravšie a čo najproduktívnejšie pracovné prostredie pre našich zamestnancov. Preto aktívne pracujeme s našimi realitnými agentmi, aby sme boli po celom svete, pokiaľ je to možné, v budovách s certifikátom udržateľnej výstavby, alebo aspoň v priestoroch, ktoré sú energeticky veľmi efektívne a poskytujú kvalitné prostredie," hovorí Ladislav Duroška, manažér nehnuteľností Lenova. V súčasnosti sídli Lenovo v bratislavskom Digital Parku. Mali záujem o dodatočnú certifikáciu vnútorných priestorov, ktoré spoločnosť používa, ale nepodarilo sa im splniť jednu z povinných podmienok na získanie certifikátu LEED. Na jej dosiahnutie by potrebovali vynaložiť neprimerané prostriedky.

Čo je zelená budova

Zelené budovy sú energeticky efektívne a ohľaduplné k životnému prostrediu a ich nájomcom či obyvateľom. Môžu byť certifikované v niektorom z medzinárodných systémov certifikácie udržateľnej výstavby ako LEED, BREAM, DGNB. Získať jeden z certifikátov môžu len stavby, ktoré splnia povinné podmienky v základných oblastiach udržateľnosti. Projekt musí rešpektovať životné prostredie, v rámci čoho sa vyžaduje napríklad znížená spotreba vody a energií. Podmienkou je trvalá udržateľnosť a produkovanie nižšieho množstva emisií CO2. Nájomníkom by mala takáto budova ponúkať vyššiu kvalitu vnútorného prostredia, čo, samozrejme, znamená používanie neškodných materiálov, využívanie prirodzeného svetla, zdravý vzduch, tepelný komfort a splnenie ďalších aspektov.

Spokojnosť zamestnancov a výkon firmy sú priamo úmerné kvalite priestorov, v ktorých sídlia

Bratislava Business Center 1 Plus (BBC 1 Plus) je prvá administratívna budova v Bratislave, ktorá získala ekologický predcertifikát LEED. Komplex by mal byť skolaudovaný na jeseň 2012. Po ukončení stavby získaBBC 1 Plus plnohodnotný certifikát LEEDSilver.

EcoPoint Office Centre v Košiciach získal ako prvývstrednej Európe strieborný predcertifikát DGNB. Prvá z troch budov by mala byť ukončená v roku 2013.

Autor: Ľuboslava Straková

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB