Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Médiá o nás

Praha je v regióne najzelenšia

17.05.2012 | www.etrend.sk

V meste by okrem úsporných budov mohli pribúdať zelené nájmy

Budovy šetrné k životnému prostrediu budú o pár rokov na starom kontinente povinné. Kým na západe nie sú ničím výnimočným, v regióne strednej a východnej Európy výstavba stále zaostáva. Najzelenším mestom v regióne je Praha, informoval český portál ihned.cz.

„České hlavné mesto má najväčší počet dokončených tzv. zelených kancelárskych budov v strednej a východnej Európe. V súčasnosti je v Prahe celkovo 368-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov, ktoré získali alebo sa usilujú o environmentálny certifikát,“ citoval portál Eduarda Forejta, vedúceho oddelenia kancelárskych nehnuteľností v poradenskej spoločnosti Jones Lang LaSalle (JLL).

Slovenské hlavné mesto je v porovnaní s Prahou pozadu. Prvou kancelárskou budovou s nálepkou zelená by sa mohla stať BBC 1 Plus od developera CA Immo, ktorá je vo výstavbe a dokončená by mala byť tohtoročné leto.

O získanie certifikátu sa pokúša aj polyfunkčný komplex Centrál na Trnavskom mýte od spoločnosti Immocap Group. Vežiak s hlavným nájomcom, telekomunikačným operátorom Orange, by mal byť hotový tento mesiac. Obchody spolu s hotelom by mali otvoriť na jeseň tohto roka.

Praha v regióne vedie vďaka medzinárodným nájomcom. Veľké firmy totiž k zodpovednosti voči životnému prostrediu zaväzujú vnútrofiremné pravidlá. „Na trhu je situácia, že kto nestavia zelené budovy, diskvalifikuje sa v očiach bonitných nájomcov a medzinárodných investorov,“ dodal E. Forejt.

Z pražských realít vo výstavbe sa o certifikát uchádza napríklad budova Florentinum od skupiny Penta či City Green Court od spoločnosti Skanska Property. Kým výstavba šetrných kancelárskych budov sa v Česku postupne úspešne presadila, hudbou budúcnosti podľa portálu zostávajú tzv. „zelené nájomné zmluvy“. Tie sa začali pred pár rokmi podpisovať v Londýne.

Ide o zmluvy, v ktorých sa majitelia budov a nájomníci dohodnú na záväzkov, ktoré povedú k znižovaniu energetickej náročnosti danej budovy. Predmetom záujmu sú pritom existujúce stavby, ktoré tvoria väčšinu zo všetkých prenajímateľných priestorov.

Výsledkom spolupráce je napríklad zníženie spotreby energií kancelárskej budovy číslo 99 na Gresham Street v centre Londýna. Len tým, že klimatizácia bežala v budove o dve hodiny kratšie – zapla sa namiesto o piatej ráno až o siedmej – sa ročne ušetrilo 15-tisíc libier (18 750 eur) a emisie CO2 sa znížili o 134 ton ročne.

Autor: ham

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB