Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Médiá o nás

Nevhodné vnútorné prostredie kancelárií spôsobuje zdravotné problémy

14.07.2014 | www.zdravie.sk

Kvalita vnútorného prostredia budov výrazne ovplyvňuje pracovný výkon a zdravotný stav človeka. Nevhodné stavebno-technické riešenia a použité technológie majú priamy vplyv na vznik rôznych ochorení, viróz a alergií. Nerovnomerné vykurovanie priestorov, vysoká hlučnosť, zlá kvalita prirodzeného a umelého osvetlenia, ale najmä nevhodný klimatizačný systém môžu mať za následok pracovnú nepohodu a ohrozenie zdravia. Upozornila na to dnes investično-developérska spoločnosť CA Immo.

Nedostatočnou kontrolou klimatizačných jednotiek môže dochádzať v prostredí kancelárie k šíreniu plesní. “Biologické škodliviny vznikajú pri vhodnej kombinácii vlhkosti – pre plesne viac ako 70 % relatívnej vlhkosti, teploty a dostatku živín. Ich nárast býva spôsobený nielen konštrukčno-stavebnými chybami, spôsobujúcimi zatekanie, nesprávnou izoláciou, ale aj nesprávnou údržbou priestorov a nedostatočným vetraním,” priblížila Oľga Miklánková z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Relatívna vlhkosť by sa mala podľa spoločnosti pohybovať pod 50 %, v ideálnom prípade medzi 40 až 50 %. Tepelná izolácia fasád, používanie parozábran a nepriedušných plastových okien znižujú celkovú priedušnosť stien, a tým aj blokujú prirodzené vetranie, v dôsledku čoho dochádza k zvyšovaniu obsahu splodín dýchania, počtu mikroorganizmov a zvyšuje sa vlhkosť prostredia.

Alergie, bolesti hlavy, únava

K najčastejším zdravotným problémom, ktoré súvisia s nevhodným vnútorným prostredím budov najmä u citlivých a alergických ľudí, patria bolesti hlavy, únava, dráždenie očí, nosa a hrdla. Takzvaný Syndróm chorých budov označuje sériu nešpecifických ťažkostí, keď ľudia pociťujú príznaky ochorenia a nepohody vo vnútri budovy, no po opustení budovy tieto symptómy ustúpia alebo zmiznú.

“Vďaka novému trendu zelených budov sa začali zdôrazňovať práve prístupy vedúce k ochrane zdravia v interiéroch. Kombináciou kvalitných technológií sa dajú nežiaduce vplyvy vnútorného prostredia výrazne zmierniť,” uzatvára spoločnosť.

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB