Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Médiá o nás

Nájmy šli nadol, nevedno dokedy

29.03.2012 | www.etrend.sk

V kanceláriách vlani prevládal vysoký dopyt, budúcnosť závisí od ekonomiky

Kým pred nejakým časom bola v Bratislave bitka o nové administratívne priestory, dnes už to neplatí. No táto môže prísť opäť neskôr spolu s oživením ekonomiky, či rastom atraktivity hlavného mesta medzi zahraničnými spoločnosťami. To sa dotkne aj nájmov, odznelo na konferencii Stavebného-fóra.sk.

„Dúfajme, že ceny smerom nadol sú zastabilizované,“ hovorí Marek Kalma z Penta Investments. Podľa Mareka Vrbovského z HB Reavis šli nájmy dokonca mierne nahor, čo súvisí s malým množstvom nových áčkových priestorov. Vo výstavbe sú však ďalšie – tretia etapa Digital Parku, či Forum Business Center od HB Reavisu.

„Ak príde veľká ponuka, ceny ešte môžu ísť dole,“ pripomína Radovan Mihálek z CA Immo, podľa ktorého je Bratislava ešte stále atraktívna aj pre veľké firmy. Okrem tradičného biznis dištriktu Ružinova sa darí aj Petržalke, no len okolo diaľničného obchvatu. Západ hlavného mesta je naopak zatiaľ pre nové kancelárske priestory a nájomcov neatraktívny.

Lákajú aj zelené budovy, no v konečnom dôsledku rozhoduje celková výška nákladov, vysvetľuje Oliver Galata z CB Richard Ellis. Podľa neho v súčasnosti prichádza aj taktika dlhých nájmov, čím si developeri svojich klientov poisťujú.

HB Reavis začala s developmentom aj v okolitých krajinách, najmä v Poľsku a Českej republike. Podľa M. Vrbovského ide o perspektívne a oveľa väčšie trhy, kde dosahujú kancelárske budovy nižšie štandardy. „Po Varšave sa intenzívne pozeráme aj my,“ pripúšťa M. Kalma. Penta nedávno spustila administratívny projekt aj v Prahe.

Kancelársky trh sa pomaly rozvíja aj v Košiciach, kde je niekoľko nových menších biznis centier. Peter Murko z PeeMDe Global hovorí o zásobníku 130-tisíc m2 pripravených a budovaných projektov. Podľa M. Vrbovského však zatiaľ ide len o zopár hráčov a širší priestor na development na východe Slovenska zatiaľ nie je.

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB