Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Médiá o nás

Najekologickejšia budova sveta je v Paríži

09.01.2012 | www.etrend.sk

Ide o kancelársky komplex Hive, s ročnou spotrebou 80 kWh/m2
V Európe sú na báze zelených budov postavené celé administratívne štvrte. Príkladom je jedna z parížskych administratívnych štvrtí, kde tieto budovy rastú nie len ojedinele, ale rádovo v desiatkách. Najzelenšou z nich je centrála spoločnosti Schneider Electric s certifikátom ISO 50001. Ide o jeden z najnovších certifikátov zelených budov na svete. Udelila jej ju organizácia AFNOR, ktorá je hlavnou francúzskou certifikačnou spoločnosťou. Podľa ISO 50001 je tak najekologickejšou kancelárskou budovou na svete. Nejde pritom o novú stavbu, ale o rekonštrukciu staršej administratívy v roku 2008. Po tom sa do nej nasťahovala centrála Schneider Electric, ktorá predtým sídlila v piatich budovách po celom Paríži. Architektom prestavby bol Jean-Michel Wilmot a na renováciu bolo vynaložených zhruba 20 miliónov eur. Na prvý pohľad nenápadná budova sa nachádza v severozápadnej časti Paríža v blízkosti ulice Rueil-Malmaison. V súčasnosti je známa aj pod názvom Hive, čo v preklade znamená úľ. Na ploche 35-tisíc štvorcových metrov pracuje 1 700 zamestnancov. „Ročná spotreba energie predstavuje 80 kWh/m2 a je porovnateľná s ročnou spotrebou nízkoenergetického rodinného domu, ktorá je na úrovni 50 kWh na štvorec,“ porovnáva Sophie Souquet, hovorkyňa spoločnosti Schneider Electric.
V komplexe je inštalovaný systém inteligentného osvetlenia, ktorý automaticky reguluje intenzitu na základe pohybu zamestnancov, množstva okolitého svetla, času alebo ročného obdobia. Kvôli lepšej a efektívnejšej distribúcii tepla bolo použitých 3-tisíc chladiacich jednotiek.

Na Slovensku sa zatiaľ ekologickým budovám nedarí. Ešte len prvou z nich bude bratislavský administratívny komplex s názvom BBC 1 Plus, za ktorým stojí rakúska spoločnosť CA Immo. V Košiciach už dlhšie pripravuje svoj projekt „ekobudovy“ nemecká spoločnosť Bischoff & Compagnons pod názvom Ecopoint. Napriek viacnásobným avízam o spustení výstavby, je termín štartu stále neznámy.

Autor: Martin Labanc

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB