Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Médiá o nás

Mrakodrapu od CA Immo pomáhal robot

10.02.2012 | www.etrend.sk

Svetová architektúra. Vo Frankfurte pribudla piata veža nad dvesto metrov
Na východnom okraji novej frankfurtskej štvrte Europaviertel vedľa výstaviska minulý mesiac otvorili administratívnu budovu s názvom Einhundertfünfundachtzig (T185). Názov sa nezmenil ani po úprave hornej časti projektovanej budovy. Dnes ale mýli, lebo definitíva meria dvesto metrov.


Mrakodrap od známeho frankfurtského architekta Christopha Mäcklera sa skladá z troch častí – dvoch mierne odklonených úzkych veží, ktoré oddeľuje polygonálny sklenený objekt s polkruhovým záverom, zvaný Glasrotunde. Aby nedochádzalo k prehrievaniu fasády rotundy, je oblá časť obrátená na sever.


Veža stojí na šesťpodlažnom sokli s pieskovcovým obkladom a charakteristickým hlbokým podkovovitým nádvorím.


Dielce fasádového systému ukladali zvnútra pomocou robota, denne ich namontovali až 20. Výhodou bolo, že montáž 450-kilogramového dielca s plochou 7 m2 bolo možné realizovať aj v náročných klimatických podmienkach v zimných mesiacoch.
Budova má výrazné ekologické prvky. Ráta sa napríklad s využitím 2,3 milióna litrov dažďovej vody ročne, recyklovali 90 percent stavebného odpadu, sokel má zelenú strechu. Vo vyspelom systéme osvetlenia nechýba automatické riadenie osvetlenia. Na 55 poschodovej budove riadi ilumináciu z LED počítač (pozri video).
Spomedzi frankfurtských administratívnych budov poskytuje budova údajne najlepšie pracovné podmienky – z hľadiska podielu pracovísk priamo pri okne, flexibility priestorov a podobne.


Najväčším nájomníkom T185 je PricewaterhouseCoopers, ktorá si sem presťahovala nemeckú centrálu z inej frankfurtskej adresy. Obsadila viac ako polovicu zo 116 tisíc metrov štvorcových administratívnych priestorov.
Do piatej najvyššej budovy vo Frankfurte (24. v Európe) investovala rakúska spoločnosť CA Immo 450 mil. eur. Je to dosiaľ jej najväčší jednotlivý projekt. U nás dokončuje BBC 1 Plus.


Vedľa frankfurtskej budovy stavia CA Immo komplex Skyline Plaza s nákupným centrom strednej veľkosti a kongresovým centrom, ktoré dokončí na jeseň budúceho roka. Neskôr v dotvoria komplex dva ambiciózne projekty výškových budov: ultraluxusný hotel podľa projektu UNStudio a administratívna veža podľa plánov Jeana Nouvela. Budova Tower 1 s 95 tisícmi metrov štvorcových kancelárskej plochy by mala byť o niečo vyššia ako T185.


Z budov, ktoré vo Frankfurte plánujú v blízkej budúcnosti, prevýši T185 aj sídlo Európskej centrálnej banky, ECB Skytower (Coop Himmelb(l)au 220 metrov, 2014) a azda aj administratívna budova Marieninsel (210 metrov).


Christoph Mäckler, tvorca T185, navrhol aj siedmy najväčší frankfurtský mrakokdrap Opernturm (170 metrov, 2010), v ktorom má nemeckú centrálu bankový dom UBS.

Autor:Karol-Klanic

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB