Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Médiá o nás

Bratislavské kancelárie – 1,4 milióna štvorcov

25.01.2012 | www.etrend.sk

Nové biznis priestory pribúdajú, no prenajímajú sa menej

V hlavnom meste aj v závere minulého roka pribudli nové kancelárske priestory na prenájom. Celková ponuka tak stúpla na 1,446 milióna štvorcových metrov, ktoré sú obsadené alebo pripravené na obsadenie firmami. Údaje zverejnilo Bratislava Research Forum (BRF), zložené z poradenských spoločností.

Posledný kvartál 2011 priniesol nové kancelárie v dvoch lokalitách. Celkový objem skoro 6 800 m2 nových administratívnych plôch si rozdelili projekty izraelskej developerskej spoločnosti Vara Group a vlastná budova spoločnosti Microstep.
V prvej etape čerstvo skolaudovaného polyfunkčného projektu 3nity v biznis zóne na Plynárenskej pribudlo 3 371 štvorcov. Druhú polovicu ponuky priniesla firma Microstep vo svojej budove na Vajnorskej ulici. Mimo svojich priestorov dala 3 500 m2 do prenájmu.

Záverečný štvrťrok 2011 priniesol transakcie vo výške 32 199 štvorcov, čo predstavuje medziročný prepad o zhruba 40 percent, no medzikvartálny rast o vyše 52 %. Podobne ako v predošlom období, aj teraz tvorili takmer polovicu obchodov renegociácie existujúcich zmlúv. Najviac transakcií uskutočnili IT firmy a spoločnosti z odvetvia profesionálnych služieb, a to najmä do veľkosti 500 m2.
Celková výmera transakcií vlani predstavovala necelých 99-tisíc m2, čo predstavuje medziročný pokles približne o tretinu (35,5%). Z toho predstavovali renegociácie viac než 38 percent. Miera neobsadenosti ku koncu roka vzrástla na 11,2 percenta, čo je podľa BRF spôsobené prírastkom nových, zatiaľ neobsadených budov.
Tento rok sa v hlavnom meste očakáva prírastok desiatok tisíc ďalších štvorcov. Okrem rozostavaného projektu BBC 1 Plus rakúskeho developera s kapacitou 15 900 m2 to bude ešte väčšia tretia etapa Digital Parku Penty v Petržalke.
O niečo menšiu plochu sľubuje developerská firma YIT Reding vo svojej veži na Račianskej. Ešte viac štvorcov (19-tisíc) prinesie Centrál od Immocapu, no ten je už plne obsadený centrálou Orange. Okrem týchto najväčších projektov má prísť na trh aj niekoľko menších, napríklad PanonOffice, či kancelárie od Stavo-Ing.

Autor: Ľuboš Mistrík

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB