BBC 1 Plus | Tlačové správy
Rešpektovať systém eko budovy sa oplatí
Určite poznáte známu alarmujúcu štatistiku, že človek priemerne strávi až neuveriteľných 90 percent svojho času v interiéri. Ľudský organizmus teda neraz trpí nielen nedostatkom čerstvého vzduchu, ale aj mnohými neduhmi a ochoreniami, ktoré mu dokáže privodiť zlé osvetlenie vnútorných priestorov či chladenie priestoru bežnými klimatizačnými zariadeniami. Ako však funguje ekologická stavba? Viac nám prezradil Gabriel Szelle, facility manažér spoločnosti A-Managment, ktorá spravuje budovu BBC 1 Plus.
Zelená stavba je navrhnutá tak, aby poskytovala svojim používateľom maximum komfortu a ideálne prostredie na prácu. Tomuto účelu slúžia tri nezávislé systémy – vykurovanie, stropné chladenie a systém na prívod čerstvého vzduchu. Ten posledný centrálne reguluje správa budovy a slúži predovšetkým na to, aby v lete pomáhal chladiť miestnosti a v zime, naopak, priestory dokuroval. Využíva pritom zákony termiky – čím je vonku teplejšie, tým privádza do interiéru studenší vzduch a naopak. Zároveň čerstvý vzduch prefiltruje, aby ho zbavil nečistôt.
Keď chlad príjemne sála
Systémy vykurovania a chladenia si na rozdiel od prívodu čerstvého vzduchu regulujú nájomníci sami priestorovými regulátormi, ktoré sú umiestnené v jednotlivých zónach. Typické poschodie je zvyčajne rozdelené do niekoľkých takýchto zón so samostatným ovládaním vnútornej teploty. Systém stropného chladenia sa v súčasnosti považuje za najúčinnejší a najzdravší spôsob, akým možno v interiéri dosiahnuť príjemnú teplotu aj počas horúcich letných dní. Nepoužíva žiadne chladivá, ktoré by mohli predstavovať záťaž pre životné prostredie a navyše nespôsobuje ľuďom rôzne alergické reakcie či nachladnutia. Miestnosti ochladzuje prostredníctvom vody s teplotou 16 °C, ktorá prúdi v kapilárach stropného chladenia. Kapiláry sú elegantne skryté za podhľadom a chlad šíria do miestnosti na základe sálavého princípu, vďaka čomu ľuďom „nefúka“ na chrbát.
Vetrajte uvážene
Samozrejme, každý systém má aj určité požiadavky na používanie. Ak sa ignorujú, môžete sa aj v zelenej kancelárii stretnúť s problémami. Tento systém napríklad využíva inteligentné riešenie proti kondenzácii – jeho súčasťou sú detektory na sledovanie rosného bodu. Keď systém zaznamená orosenie potrubia, danú zónu alebo časť stropného chladenia uzavrie, kým kondenzácia nezmizne. Potom sa otvorí a znova začne chladiť. K takýmto „udalostiam“ však dochádza najmä vtedy, keď sa v priestoroch neuvážene vetrá. „Ak sú tridsaťstupňové horúčavy, ľudí to zvádza otvárať okná. Často ich však zabúdajú opäť zatvoriť a to je problém, pretože miestnosť sa vyhreje a systém musí vyvinúť energiu navyše, aby priestor opätovne vychladil na požadovanú teplotu. Odporúčame preto vetrať len krátko a intenzívne,“ vysvetľuje Gabriel Szelle.
Budova šetrí, aj keď sa nepracuje
Najdôležitejšie je uvedomiť si, že systém nedokáže zmeniť mikroklímu v kanceláriách z minúty na minútu, často trvá aj 24 hodín, kým sa teplota opäť vyreguluje, resp. dostane na požadovanú hodnotu. Do úvahy treba vziať aj pohybové senzory, ktoré sú inštalované v kanceláriách z dôvodu vyššej úspory. Ak senzory v priebehu dvojhodinového intervalu nezaznamenajú pohyb, napríklad po ukončení pracovnej doby, systém sa automaticky prepne do udržiavacieho (stand-by) režimu, v rámci ktorého sa teplota v priestoroch udržuje na konštantnej teplote 23 °C.
Aká je optimálna teplota?
Keď si uvedomíte, že niektorí nájomcovia využívajú open space koncept kancelárií, v ktorých sedí aj 50 ľudí, len ťažko vyhoviete úplne všetkým. Najmä vtedy, ak je otvorený priestor členený na niekoľko samostatných zón s odlišne nastavenou teplotou chladenia či vykurovania. Ľudia na rozhraní takýchto zón potom chtiac-nechtiac trpia. „Preto nájomcom odporúčame, aby s regulátormi hýbali čo najmenej a nastavovali si teplotu na optimálnu hodnotu 24,5 °C. Máme overené, že práve takáto teplota je najlepším kompromisom pre menej i viac senzibilných ľudí, mužov aj ženy. Snažíme sa apelovať na to, aby kancelárie fungovali aj na princípe istej ohľaduplnosti voči kolegom a nenastavovali zbytočne teploty na vyššie či nižšie hodnoty. Konštantné udržiavanie teploty zároveň znamená úsporu energie, ale aj ochranu zdravia. Asi netreba pripomínať, že z hľadiska zdravia nie je žiaduce prechádzať z príliš teplého prostredia do prechladenej miestnosti. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší ako tri stupne Celzia,“ dopĺňa Gabriel Szelle.
Zásady EKO kancelárie
- V zimnom období nezakrývajte okná žalúziami, používajte prirodzené svetlo namiesto umelého (v lete platí opak).
-
- Vypnite svoj počítač pri odchode z kancelárie; používanie pohotovostného režimu stále spotrebúva elektrinu.
-
- Zníženie teploty v miestnosti o 1 °C dokáže ušetriť 6 % energie v zimnom období (v lete naopak)
- Ak máte chuť vetrať, robte tak krátko a intenzívne.
zdroj: A-Management