Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Tlačové správy

Rešpektovať systém eko budovy sa oplatí

13.07.2017

Určite poznáte známu alarmujúcu štatistiku, že človek priemerne strávi až neuveriteľných 90 percent svojho času v interiéri. Ľudský organizmus teda neraz trpí nielen nedostatkom čerstvého vzduchu, ale aj mnohými neduhmi a ochoreniami, ktoré mu dokáže privodiť zlé osvetlenie vnútorných priestorov či chladenie priestoru bežnými klimatizačnými zariadeniami. Ako však funguje ekologická stavba? Viac nám prezradil Gabriel Szelle, facility manažér spoločnosti A-Managment, ktorá spravuje budovu BBC 1 Plus.

BBC-1-Plus-Plynarenska-ulica-1-BratislavaZelená stavba je navrhnutá tak, aby poskytovala svojim používateľom maximum komfortu a ideálne prostredie na prácu. Tomuto účelu slúžia tri nezávislé systémy – vykurovanie, stropné chladenie a systém na prívod čerstvého vzduchu. Ten posledný centrálne reguluje správa budovy a slúži predovšetkým na to, aby v lete pomáhal chladiť miestnosti a v zime, naopak, priestory dokuroval. Využíva pritom zákony termiky – čím je vonku teplejšie, tým privádza do interiéru studenší vzduch a naopak. Zároveň čerstvý vzduch prefiltruje, aby ho zbavil nečistôt.

Keď chlad príjemne sála

Systémy vykurovania a chladenia si na rozdiel od prívodu čerstvého vzduchu regulujú nájomníci sami priestorovými regulátormi, ktoré sú umiestnené v jednotlivých zónach. Typické poschodie je zvyčajne rozdelené do niekoľkých takýchto zón so samostatným ovládaním vnútornej teploty. Systém stropného chladenia sa v súčasnosti považuje za najúčinnejší a najzdravší spôsob, akým možno v interiéri dosiahnuť príjemnú teplotu aj počas horúcich letných dní. Nepoužíva žiadne chladivá, ktoré by mohli predstavovať záťaž pre životné prostredie a navyše nespôsobuje ľuďom rôzne alergické reakcie či nachladnutia. Miestnosti ochladzuje prostredníctvom vody s teplotou 16 °C, ktorá prúdi v kapilárach stropného chladenia. Kapiláry sú elegantne skryté za podhľadom a chlad šíria do miestnosti na základe sálavého princípu, vďaka čomu ľuďom „nefúka“ na chrbát.

_mg_1499-original

Vetrajte uvážene

Samozrejme, každý systém má aj určité požiadavky na používanie. Ak sa ignorujú, môžete sa aj v zelenej kancelárii stretnúť s problémami. Tento systém napríklad využíva inteligentné riešenie proti kondenzácii – jeho súčasťou sú detektory na sledovanie rosného bodu. Keď systém zaznamená orosenie potrubia, danú zónu alebo časť stropného chladenia uzavrie, kým kondenzácia nezmizne. Potom sa otvorí a znova začne chladiť. K takýmto „udalostiam“ však dochádza najmä vtedy, keď sa v priestoroch neuvážene vetrá. „Ak sú tridsaťstupňové horúčavy, ľudí to zvádza otvárať okná. Často ich však zabúdajú opäť zatvoriť a to je problém, pretože miestnosť sa vyhreje a systém musí vyvinúť energiu navyše, aby priestor opätovne vychladil na požadovanú teplotu. Odporúčame preto vetrať len krátko a intenzívne,“ vysvetľuje Gabriel Szelle.

_mg_1517-original

Budova šetrí, aj keď sa nepracuje

Najdôležitejšie je uvedomiť si, že systém nedokáže zmeniť mikroklímu v kanceláriách z minúty na minútu, často trvá aj 24 hodín, kým sa teplota opäť vyreguluje, resp. dostane na požadovanú hodnotu. Do úvahy treba vziať aj pohybové senzory, ktoré sú inštalované v kanceláriách z dôvodu vyššej úspory. Ak senzory v priebehu dvojhodinového intervalu nezaznamenajú pohyb, napríklad po ukončení pracovnej doby, systém sa automaticky prepne do udržiavacieho (stand-by) režimu, v rámci ktorého sa teplota v priestoroch udržuje na konštantnej teplote 23 °C.

Aká je optimálna teplota?

Keď si uvedomíte, že niektorí nájomcovia využívajú open space koncept kancelárií, v ktorých sedí aj 50 ľudí, len ťažko vyhoviete úplne všetkým. Najmä vtedy, ak je otvorený priestor členený na niekoľko samostatných zón s odlišne nastavenou teplotou chladenia či vykurovania. Ľudia na rozhraní takýchto zón potom chtiac-nechtiac trpia. „Preto nájomcom odporúčame, aby s regulátormi hýbali čo najmenej a nastavovali si teplotu na optimálnu hodnotu 24,5 °C. Máme overené, že práve takáto teplota je najlepším kompromisom pre menej i viac senzibilných ľudí, mužov aj ženy. Snažíme sa apelovať na to, aby kancelárie fungovali aj na princípe istej ohľaduplnosti voči kolegom a nenastavovali zbytočne teploty na vyššie či nižšie hodnoty. Konštantné udržiavanie teploty zároveň znamená úsporu energie, ale aj ochranu zdravia. Asi netreba pripomínať, že z hľadiska zdravia nie je žiaduce prechádzať z príliš teplého prostredia do prechladenej miestnosti. Rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší ako tri stupne Celzia,“ dopĺňa Gabriel Szelle.


Zásady EKO kancelárie

_mg_1484-original- V zimnom období nezakrývajte okná žalúziami, používajte prirodzené svetlo namiesto umelého (v lete platí opak).

  •  - Vypnite svoj počítač pri odchode z kancelárie; používanie pohotovostného režimu stále spotrebúva elektrinu.

  •  - Zníženie teploty v miestnosti o 1 °C dokáže ušetriť 6 % energie v zimnom období (v lete naopak)

    - Ak máte chuť vetrať, robte tak krátko a intenzívne.

zdroj: A-Management

#1 ECOFFICE BBC 1/ BBC 1 Plus
© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB