Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Tlačové správy

DESAŤ RÁD, AKO ŠETRIŤ NA PRACOVISKU

16.07.2012

Bratislava, 16. júl 2012 – Zelená predstavuje jednu zo základných farieb spektra, stelesňuje farbu životného prostredia i čoraz populárnejšieho myslenia, ktoré podporuje myšlienku trvalo udržateľného rozvoja a zodpovednú snahu neplytvať. Presadzuje sa aj v zelených budovách, ktoré majú pevné eko základy. Osvojte si aj Vy desať zásad, ako v zelených stavbách ďalej šetriť.

Zelené budovy myslia na ochranu životného prostredia, a to od prvotného projektovania a návrhov, cez výber materiálov, až po recykláciu odpadu a znižovanie celkovej záťaže na okolie počas výstavby. Jedným z prvých udržateľných projektov v hlavnom meste je administratívna budova Bratislava Business Center 1 Plus (BBC 1 Plus), rakúskej investičnej spoločnosti CA Immo. BBC 1 Plus predstavuje trvalo udržateľnú stavbu s vysoko kvalitným dizajnovým plášťom a modernými technológiami, ktoré zabezpečujú plnenie prísnych ekologických a energetických kritérií.

Kvalitou pracovného prostredia a jednoduchými tipmi, ako myslieť ekologicky, pomáhajú zelené stavby pretaviť myšlienku trvalo udržateľného rozvoja aj do pracovného procesu zamestnancov. Zelené myslenie sa tak nekončí stavbou ohľaduplnej budovy, ale pokračuje v správaní samotných pracovníkov. Výpočet drobností, ako sa aj v zelenej budove dá šetriť, je skutočne veľa. Viaceré z nich však môžete uplatniť, aj keď nepracujete v eko kancelárii.

CA Immo Vám ponúka niekoľko rád, ako sa správať ekologicky zodpovednejšie na pracovisku:

  1. Vymeňte cestu do práce autom za rannú prechádzku alebo bicykel, zelené budovy sú predsa vybavené bicyklovým státím. Pomôžete životnému prostrediu a navyše sa Vám telo odvďačí sviežosťou a prívalom pozitívnej energie.
  2. Haldy papiera, ktoré sa spotrebujú pri tlačení firemných dokumentov využívajte opätovne ako poznámkový papier.
  3. Aj na pracovisku recyklujte. Používajte dobíjacie baterky miesto jednorazových a písacie potreby s obnoviteľnou náplňou.
  4. Nechajte sa na pracovisku pohladiť slnečnými lúčmi miesto toho, aby ste zastierali a popod nos si svietili umelým osvetlením.
  5. Neplytvajte. Životodarná tekutina sa dá ušetriť aj skontrolovaním vodovodného kohútika po tom, čo si umyjete ruky. Vysokej spotrebe vody zabránite aj vtedy, ak umývačku riadu pustíte len po jej úplnom naplnení.
  6. Na toaletách nie je možnosť regulovaného splachovania náhodou. Predtým, než spláchnete, si dobre rozmyslite, ktoré tlačidlo stlačíte. Ak by si všetky verejné orgány EÚ vybrali do každej budovy úsporné toalety a vodovodné kohútiky, spotreba vody by sa znížila o 200 miliónov litrov ročne.
  7. Už malé deti učíme šetriť vodou a elektrickou energiou. Zhasnúť svetlo pri odchode z miestnosti alebo vypnúť v kuchynke spotrebiče z napájania, samozrejme okrem chladničky a mrazničky, by ste mali robiť automaticky.
  8. V prípade monitoru počítača je dôležité správne nastavenie jasu. Vedeli ste, že čím je monitor jasnejší, tým viac energie spotrebujete?
  9. Pri odchode z práce počítač vypínate úplne, alebo sa spoliehate na šetrič obrazovky? Šetrič obrazovky zníži spotrebu elektriny len čiastočne, skontrolujte si vypnutie počítača pri dnešnom odchode z práce. Ak by všetci Európania prestali používať pohotovostný režim spotrebičov, ušetrili by toľko elektrickej energie, koľko by stačilo na zásobovanie krajiny veľkosti Belgicka.
  10. Chrániť životné prostredie môžu aj zamestnávatelia. Znížením teploty o jeden stupeň v prechodnom období sa dajú znížiť náklady na vykurovanie o 6 % a zamedzí sa tak prekurovaniu. Stredne veľká spoločnosť s približne 100 zamestnancami môže šetriť zaťaženie životného prostredia pri zabezpečovaní pitného režimu pre zamestnancov. Na ochranu zdrojov a tiež šetrenie nákladov namontujte dávkovač vody s prípojkou na vodovodné potrubie. Nemožno totiž podceňovať výrobu, plnenie a prepravu fliaš s vodou, ktoré predstavujú vysokú záťaž pre životné prostredie.

Ekologické myslenie a správanie predstavuje zodpovednosť a ohľaduplnosť každého z nás. Umožňuje nám vlastnou mierou pomôcť znížiť dopady konzumného spôsobu života na vývoj planéty. Až 36 % z európskej produkcie emisií oxidu uhličitého majú na svedomí budovy. Avšak nielen výstavba zelených budov, ale aj my všetci môžeme pomôcť životné prostredie zlepšiť. Začnite už dnes!

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB