BBC 1 Plus | Tlačové správy
DESAŤ RÁD, AKO ŠETRIŤ NA PRACOVISKU
Bratislava, 16. júl 2012 – Zelená predstavuje jednu zo základných farieb spektra, stelesňuje farbu životného prostredia i čoraz populárnejšieho myslenia, ktoré podporuje myšlienku trvalo udržateľného rozvoja a zodpovednú snahu neplytvať. Presadzuje sa aj v zelených budovách, ktoré majú pevné eko základy. Osvojte si aj Vy desať zásad, ako v zelených stavbách ďalej šetriť.
Zelené budovy myslia na ochranu životného prostredia, a to od prvotného projektovania a návrhov, cez výber materiálov, až po recykláciu odpadu a znižovanie celkovej záťaže na okolie počas výstavby. Jedným z prvých udržateľných projektov v hlavnom meste je administratívna budova Bratislava Business Center 1 Plus (BBC 1 Plus), rakúskej investičnej spoločnosti CA Immo. BBC 1 Plus predstavuje trvalo udržateľnú stavbu s vysoko kvalitným dizajnovým plášťom a modernými technológiami, ktoré zabezpečujú plnenie prísnych ekologických a energetických kritérií.
Kvalitou pracovného prostredia a jednoduchými tipmi, ako myslieť ekologicky, pomáhajú zelené stavby pretaviť myšlienku trvalo udržateľného rozvoja aj do pracovného procesu zamestnancov. Zelené myslenie sa tak nekončí stavbou ohľaduplnej budovy, ale pokračuje v správaní samotných pracovníkov. Výpočet drobností, ako sa aj v zelenej budove dá šetriť, je skutočne veľa. Viaceré z nich však môžete uplatniť, aj keď nepracujete v eko kancelárii.
CA Immo Vám ponúka niekoľko rád, ako sa správať ekologicky zodpovednejšie na pracovisku:
- Vymeňte cestu do práce autom za rannú prechádzku alebo bicykel, zelené budovy sú predsa vybavené bicyklovým státím. Pomôžete životnému prostrediu a navyše sa Vám telo odvďačí sviežosťou a prívalom pozitívnej energie.
- Haldy papiera, ktoré sa spotrebujú pri tlačení firemných dokumentov využívajte opätovne ako poznámkový papier.
- Aj na pracovisku recyklujte. Používajte dobíjacie baterky miesto jednorazových a písacie potreby s obnoviteľnou náplňou.
- Nechajte sa na pracovisku pohladiť slnečnými lúčmi miesto toho, aby ste zastierali a popod nos si svietili umelým osvetlením.
- Neplytvajte. Životodarná tekutina sa dá ušetriť aj skontrolovaním vodovodného kohútika po tom, čo si umyjete ruky. Vysokej spotrebe vody zabránite aj vtedy, ak umývačku riadu pustíte len po jej úplnom naplnení.
- Na toaletách nie je možnosť regulovaného splachovania náhodou. Predtým, než spláchnete, si dobre rozmyslite, ktoré tlačidlo stlačíte. Ak by si všetky verejné orgány EÚ vybrali do každej budovy úsporné toalety a vodovodné kohútiky, spotreba vody by sa znížila o 200 miliónov litrov ročne.
- Už malé deti učíme šetriť vodou a elektrickou energiou. Zhasnúť svetlo pri odchode z miestnosti alebo vypnúť v kuchynke spotrebiče z napájania, samozrejme okrem chladničky a mrazničky, by ste mali robiť automaticky.
- V prípade monitoru počítača je dôležité správne nastavenie jasu. Vedeli ste, že čím je monitor jasnejší, tým viac energie spotrebujete?
- Pri odchode z práce počítač vypínate úplne, alebo sa spoliehate na šetrič obrazovky? Šetrič obrazovky zníži spotrebu elektriny len čiastočne, skontrolujte si vypnutie počítača pri dnešnom odchode z práce. Ak by všetci Európania prestali používať pohotovostný režim spotrebičov, ušetrili by toľko elektrickej energie, koľko by stačilo na zásobovanie krajiny veľkosti Belgicka.
- Chrániť životné prostredie môžu aj zamestnávatelia. Znížením teploty o jeden stupeň v prechodnom období sa dajú znížiť náklady na vykurovanie o 6 % a zamedzí sa tak prekurovaniu. Stredne veľká spoločnosť s približne 100 zamestnancami môže šetriť zaťaženie životného prostredia pri zabezpečovaní pitného režimu pre zamestnancov. Na ochranu zdrojov a tiež šetrenie nákladov namontujte dávkovač vody s prípojkou na vodovodné potrubie. Nemožno totiž podceňovať výrobu, plnenie a prepravu fliaš s vodou, ktoré predstavujú vysokú záťaž pre životné prostredie.
Ekologické myslenie a správanie predstavuje zodpovednosť a ohľaduplnosť každého z nás. Umožňuje nám vlastnou mierou pomôcť znížiť dopady konzumného spôsobu života na vývoj planéty. Až 36 % z európskej produkcie emisií oxidu uhličitého majú na svedomí budovy. Avšak nielen výstavba zelených budov, ale aj my všetci môžeme pomôcť životné prostredie zlepšiť. Začnite už dnes!