Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Tlačové správy

Čo robí budovu „zelenou“?

10.09.2014

Energeticky efektívnejšie, zdravšie a ekologickejšie administratívne stavby sa stávajú štandardom aj na Slovensku. Okrem výhod, ktoré ponúkajú nájomcom, sa vyznačujú ohľaduplnosťou k životnému prostrediu.

Neustále silnejúce hlasy ekológov a organizácií volajúcich po šetrení prírody a efektívnom využití zdrojov nastavili trend, ktorý je badateľný v mnohých oblastiach. V segmente výstavby umožnil realizáciu týchto požiadaviek mohutný vývoj stavebných materiálov a technológií. Vďaka nim je možné spojiť princíp trvalej udržateľnosti s ekonomickou efektivitou, ktorú vyžadujú investori, ako aj koncoví používatelia. Investori sa veľmi prísne pozerajú na životnosť budovy a jej schopnosť pritiahnuť najmä globálne spoločnosti, ktoré majú „zelený princíp“ implementovaný priamo do ich firemnej kultúry.

 

Čím sa odlišujú zelené budovy od štandardných?

 

Hlavnou črtou zelených budov je kombinácia nižších prevádzkových nákladov, zdravšieho pracovného prostredia a šetrnosti k životnému prostrediu. Ide o dôležité atribúty, ktoré spolu s dobrou lokalitou a dostupnosťou širokého spektra služieb, tvoria dôležitú úlohu pri rozhodovacom procese spoločností hľadajúcich priestory. Ekologickosť budovy sa dnes posudzuje podľa certifikačných systémov. Tie nastavujú a definujú konkrétne podmienky, za akých je možné získať niektoré z príslušných ocenení. Okrem celosvetovo najrozšírenejšieho amerického systému LEED, sú hlavne v Európe rozšírené aj britský certifikačný systém BREEAM a nemecký DGNB.

Pri certifikácii a hodnotení budov systémom LEED sa posudzujú viaceré oblasti – trvalá udržateľnosť, spotreba energií a vplyv na ovzdušie, hospodárenie s vodou, použité materiály a ich zdroje, kvalita vnútorného prostredia, inovatívny prístup a regionálne priority. Prvou budovou v Bratislave, ktorá získala certifikát LEED Gold a vôbec prvou certifikovanou administratívnou budovou na Slovensku, je Bratislava Business Center 1 Plus - BBC 1 Plus, za ktorou stojí rakúsky developer CA Immo.

 

„Trend zelených budov sa čoraz viac prejavuje aj na Slovensku. Okrem nižších prevádzkových nákladov ponúkajú trvalo udržateľné stavby aj šetrnosť k životnému prostrediu a zdravšie pracovné prostredie zaručujúce vyššiu spokojnosť a produktivitu zamestnancov. V našej budove sa navyše snažíme zvýšiť komfort pre nájomcov aj ponukou voľnočasových aktivít a inhouse služieb,“ uviedol lízingový riaditeľ BBC 1 Plus Radovan Mihálek.    

 

Kvalita vnútorného prostredia

 

Jednou z dôležitých vlastností zelených budov je priaznivá mikroklíma v interiéri. Tá sa dá, okrem zvolených architektonických riešení, dosiahnuť hlavne použitím moderných technológií, akými sú napríklad systém stropného chladenia, prípadne chladených trámov, zvlhčovania vzduchu, kontrolovaného vetrania, alebo inteligentného tienenia budovy. Okrem spomenutých technológií ovplyvňuje kvalitu pracovného prostredia dostatočné množstvo prirodzeného svetla, ako aj nastavenie umelého osvetlenia, usporiadanie priestoru a dostatok zelených plôch.

 

Šetrenie nákladov

 

Vo všeobecnosti možno povedať, že v zelených budovách môže byť cena nájomného za meter štvorcový vyššia ako v bežných administratívnych budovách. V konečnom dôsledku však nájomca nezaplatí viac ako inde, nakoľko zelená budova má spravidla nižšie prevádzkové náklady. Z hľadiska investora sú počiatočné náklady na projekt zelenej budovy vyššie ako pri štandardnej budove, avšak z dlhodobého hľadiska je to vyvážené ekonomickými a ekologickými prínosmi a vyššou trhovou hodnotou budovy pri jej prípadnom predaji. 


© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB