Slovensky   English  
Home for your business

KONTAKTNÝ FORMULÁR

Ak máte záujem o prenájom kancelárie, prípadne iné otázky alebo pripomienky, neváhajte nás kontaktovať.
Povinné
Povinné
Nepovinné
Povinné
Nepovinné
Povinné

BBC 1 Plus | Tlačové správy

Ako zlepšiť pracovné prostredie a zvýšiť produktivitu a zdravie zamestnancov

26.06.2015

Osem skutočností, ktoré pomôžu firme rásť

 

Bratislava 26. júna 2015 – Z komplexnej štúdie Svetovej rady pre zelené budovy vyplýva, že z dôvodu zlého zdravotného stavu zamestnancov vznikajú firmám zvýšené personálne náklady. Zmenou pracovného prostredia sa dá však napomôcť produktivite zamestnancov.  

Vplyv pracovného prostredia, medzi ktoré patria aj kancelárske budovy,  na zamestnancov je kľúčový. Pracovné prostredie zodpovedá za produktivitu a efektivitu práce a rovnako pôsobí na zdravie zamestnancov. Zdraví a šťastní pracovníci sú v dlhodobom horizonte dôležitou súčasťou produktívneho, úspešného podnikania.

 

Čo tvrdia o zdravotnej absencii štatistiky

Výskumy svetových odborníkov na zelené budovy hovoria, že v USA je ročná miera absencie zamestnancov v súkromnom sektore 3 % a 4 % vo verejnom sektore, zlé duševné zdravie zodpovedá vo Veľkej Británii za 30 miliárd libier straty za rok v dôsledku ušlej výroby, fluktuácie zamestnancov a neprítomnosti v práci.

V Austrálii sú celkové náklady z dôvodu zlého zdravotného stavu zamestnancov a ich absencie odhadované na 7 miliárd dolárov ročne, zatiaľ čo náklady na "Prítomnizmus" (kedy je zamestnanec síce v práci, ale nevykonáva ju z dôvodu zdravotných problémov dostatočne) sa odhaduje na 26 miliárd dolárov.  

 bbc_1_plus_2-original

Opakovaná pravda: Dizajn kancelárie vplýva na výkon

Štúdie potvrdzujú, že dizajnové vlastnosti kancelárskych budov majú dopad na zdravie, pracovnú pohodu a produktivitu svojich užívateľov. „Existuje rozdiel medzi kancelárskym prostredím, ktoré jednoducho nie je škodlivé a tým, ktoré zdravie a duševnú pohodu podporuje, a tak stimuluje produktivitu. Ani tieto dôkazy však zatiaľ dostatočne neovplyvňujú tradičný trh s nehnuteľnosťami, a nie sú v dostatočnej miere zahrnuté do projektovania, financovania či prenájmu nehnuteľností,“ vysvetľuje závery správy Pavol Kukura, predseda predstavenstva Slovenskej rady pre zelené budovy (SKGBC).

 bbc_1_plus_male-original

Osem faktov, ktoré podporujú produktivitu zamestnancov

 

  • Kvalita vzduchu vnútri budovy

Výskumy naznačujú, že v dôsledku lepšej kvality vzduchu dochádza k zvýšeniu produktivity o 8 – 11 %.

„Spoločne s celosvetovou sieťou partnerov, architektov, projektantov a investorov vytvárame riešenia, ktoré sú vo vzájomnej harmónii ľudských potrieb, prírody a technológií. Je známe, že ak je kvalita vzduchu z rôznych dôvodov nedostatočná, spôsobuje u človeka poruchy sústredenia alebo únavu. Preto sú i ventilačné koncepty  navrhnuté tak, aby spoľahlivo distribuovali čerstvý vzduch v objektoch, prirodzenou alebo nútenou výmenou vzduchu,“ uvádza Peter Škvaril, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Schüco na Slovensku, člena SKGBC.

  • Tepelná pohoda

Súvisí so spokojnosťou na pracovisku, aj minimálna možnosť osobnej regulácie tepelnej pohody môže priniesť jednociferné zlepšenie v produktivite.

  • Denné svetlo a osvetlenie

Odborníci sa prikláňajú k názoru, že práve dobrý výhľad patrí medzi významnejšie faktory rastu produktivity, najmä, kde výhľad ponúka spojenie s prírodou.

Malá hĺbka priestorov od fasády a svietidlá navrhnuté špeciálne pre počítačové pracoviská zabezpečujú vynikajúcu kvalitu ako prirodzeného, tak aj umelého osvetlenia. Použitie spomenutých technológií a architektonických riešení prispieva k vytvoreniu zdravého a príjemného pracovného prostredia,“ vysvetľuje Radovan Mihálek, lízingový riaditeľ BBC 1 Plus, prvej certifikovanej zelenej kancelárskej budovy v Bratislave.

  • Biofília

Teória biofílie uvádza, že všetci máme inštinktívne vrodené puto k prírode. V súčasnosti ovplyvňuje najmä dizajnérov, developerov a územných plánovačov nových budov.

  • Hluk

Môže byť hlavnou príčinou nespokojnosti užívateľov kancelárií, keďže spôsobuje nežiaduce rozptýlenie.

  • Vnútorná dispozícia

Jeden z faktorov, ktorý má vplyv na koncentráciu, spoluprácu, diskrétnosť a kreativitu zamestnancov.

  • Vzhľad a dojem

Má vplyv na pohodu a myslenie samotných zamestnancov, ako aj klientov a obchodných partnerov, ktorí do priestoru vstupujú.

 

  • Cvičenie

Najlepšia cesta k lepšiemu zdraviu je cvičenie, dokonca výskumy poukazujú na menej vymeškaných dní kvôli chorobe u tých, ktorí chodia do práce na bicykli. „Pre zamestnancov zelenej budovy BBC 1 Plus sme vybudovali kryté stojisko pre bicykle, rovnako sú k dispozícii sprchy na prízemí, ktoré môžu zamestnanci využiť pred príchodom do práce,“ hovorí R. Mihálek z budovy  BBC 1 Plus, ktorá je členom SKGBC a za jej výstavbou stojí CA Immo.

© 2022 BBC 1 Plus – VŠETKY PRÁVA VYHRADENÉ. Powered by SIMPLE WEB